Talent Carnival 2021

Jalandhar, Sep 27, 2021: A two-day Talent Carnival 2021 was organised at Apeejay College of Fine Arts, Jalandhar to give a platform to the fresh and novel talent of the new session. The zestful and lively students from all the departments of college participated in it with great joy and enthusiasm. They used this opportunity to showcase their talent and won admiration and prizes for their hard work and efforts.

In the Talent Carnival 2021, various competitions were organised - On-the-Spot Landscape, Collage Making, Clay Modelling, Installation, Mehendi, Rangoli, Phulkari, Poster Making, Cartooning, Photography, Poetry, Elocution, Debate, Theatre, Music (Vocal), Music (Instrumental) and Dance.

On this occasion, Principal, Dr. Neerja Dhingra was warmly welcomed and Ms. Monika Anand presented her a pot of green plant to mark the positivity of the event.

After invoking the blessings of the Almighty, the best performances of the two-day carnival were presented by students.

Dr. Neerja Dhingra blessed and congratulated all the students and admired their talent and enthusiasm. She motivated and urged them to use all the opportunities along with their studies to enhance their skills and polish their talent for overall personality development. She proudly put forth that in entire North India Apeejay College is best known for its art and artists and the college has achieved this status because of its out-of-the-ordinary and talented students. She motivated them to keep their spirits high in the future too and maintain a disciplined schedule to polish and sharpen their skills.

She appreciated Dr. Arun Mishra, Cultural Advisor, Dr. Amita Mishra, and Ms. Monika Anand for making the entire event successful.

The results were as follows:

Item Position Name Class
On-the-Spot Landscape 1st
2nd
2nd
3rd
3rd
Consolation
Sandeep Singh
Simrat Kaur
Yashdeep Kaur
Vanshika Dutta
Manpreet Jalaf
Divya Arora
B.F.A Sem III
B.F.A. Sem I
B.Com Sem I
M.A. (FA) Sem III
B.Com Sem V
M.A. (FA) Sem III
Collage Making 1st
2nd
3rd
Consolation
Neeti Khanna
Dimple Puri
Yukti Handa
Gursahib Singh
B.F.A Sem III
M.A. (FA) Sem I
B.F.A Sem III
B.F.A. Sem I
Clay Modelling 1st
2nd
3rd
Consolation
Consolation
Consolation
Jaanvi
Sneha
Gauri Natta
Iqra
Samriti
Sudhir
B.F.A Sem III
B.Voc (PDM) Sem 1
B.D. Sem III
B.F.A Sem III
B. D.(Multimedia) Sem I
B.D. Sem I
Installation 1st
1st
1st
1st
2nd
2nd
2nd
2nd
Gurminder Singh
Tamanna
Mayank Sachar
Sanvi
Shruti
Sana
Harsimar
Kashvi
B.D. Sem I
B.D. Sem I
B.D. Sem I
B.D. Sem I
B.D. Sem I
B.D. Sem I
B.D. Sem I
B.D. Sem I
Mehendi 1st
2nd
3rd
Consolation
Jeeya
Anshita
Riti Auja
Amanpreet Kaur
B.Voc(Beauty & Wellness) Sem I
B.Voc(Beauty & Wellness) Sem I
B.Voc(Beauty & Wellness) Sem I
B.D. Sem I
Rangoli 1st
2nd
Kulsimran Kaur
Priyanka Gupta
B.F.A Sem III
B.A Sem I
Phulkari 1st
2nd
2nd
3rd
Consolation
Prabhnoor Kaur
Avneet Kaur
Kavya Singla
Khushi
Jasmine Mani
B.D (Fashion & Textile) Sem V
B.D (Fashion & Textile) Sem V
B.D (Fashion & Textile) Sem V
B.D (Fashion & Textile) Sem V
B.D (Fashion & Textile) Sem V
Poster Making 1st
2nd
3rd
Muskan Meena
Jannat Kaur
Kamakshi
M.A. (FA) Sem
B. Voc (Data Sci.) Sem III
M.F.A. Sem I
Cartooning 1st
2nd
3rd
3rd
Jaahnvi
Divya
Prateek Dutt Sharma
Gurmehak Kaur
B.F.A. Sem III
B.F.A. Sem I
B.F.A. Sem III
B.F.A. Sem I
Photography 1st Tushar Verma B.F.A. Sem III
Poetry 1st
2nd
3rd
Sukhman Singh
Jasmine Kaur
Bhawini
B.D. (Multimedia) Sem V
B.P.T. Sem I
B.Sc. Eco. Sem I
Elocution 1st Namya B.Com Sem III
Debate 1st
2nd
3rd
Jasmine
Tanisha
Ishita
B.Com Sem III
B.A Sem III
B.F.A. Sem VII
Theatre 1st
2nd
3rd
3rd
Nirvair Singh
Pearl
Ramesh
Tushar
B. Voc (Theatre) Sem III
B. Voc (Theatre) Sem III
B. Voc (Sound Technology)Sem III
B. Voc (Theatre) Sem III
Music (Vocal) Senior Category (M.A.) 1st
1st
2nd
2nd
3rd
Rajkumar
Raghunandan
Satbir
Sukhjinder
Deepak
M.A. (M.V.) Sem I
M.A. (M.V.) Sem I
M.A. (M.V.) Sem I
M.A. (M.V.) Sem III
M.A. (M.V.) Sem
Senior Category (B.A) 1st
2nd
3rd
Parmeet
Steevan
Rishab
B.A Sem III
B.A Sem III
B. Voc (Sound Technology) Sem III
Junior Category 1st
1st
2nd
3rd
Consolation
Shubam
Gagandeep
Sachin
Keshav
Hritik Arora
B.A Sem I
B.A Sem I
Music (Instrumental) Non-Percussion (Senior Category) 1st Ridhima Nagpal M. A. (M.I) Sem III
Senior Category) (B.A.) 1st Jasleen Kaur B.A Sem III
Junior Category) (B.A.) 1st Sehajdeep Singh B.A Sem I
Music (Instrumental) Percussion (Senior Category) 1st Amandeep Singh B. Voc (Sound Technology) Sem III
Junior category 1st
1st
2nd
Harpreet Singh
Gurwinder Singh
Harmandeep Singh
B.A Sem I
B.A Sem I
B.A Sem I
Folk Instrumental
(Senior category)
1st 

 

Raghunandan M.A. (M.V) Sem I
Dhol
(Junior category)
1st Harpreet Singh B.A Sem I
Classical dance 1st
2nd
Aditi
Asmita
M. A. (Dance) Sem III
M. A. (Dance) Sem III
Semi Classical (Senior Category) 1st
2nd
2nd
Asmita
Aditi
Bhawna
M. A. (Dance) Sem III
M. A. (Dance) Sem III
M. A. (Dance) Sem III
Semi Classical (Junior Category) 1st Kashish B. Voc. (Dance) Sem I
Western Dance 1st
2nd
3rd
Arush
Tushar
Madhur
B. Voc. (Data Science) Sem I
B. Voc. (Theatre) Sem I
BBA Sem I
Folk Dance 1st
2nd
3rd
Prarthna
Lavanya
Vanika
BBA Sem I
B. Voc. (Data Science) Sem I
Folk (Duet) Girls 1st
1st
Yashkiran
Divjot Kaur
B.A Sem I
B.A Sem I

 

Folk (Duet) Boys 1st Jaskaran
Gurbar
Jasraj
B. Voc. (Data Science) Sem I
B. Voc. (Data Science) Sem I
B. Voc. (PDM) Sem I
Talent Carnival 2021
Apply Online
Enquire Now
Feedback